Administration

Principal
John Wayland
Principal
Email 
Assistant Principal
Sarah Prater
Assistant Principal
Email 
Middle School Secretary
Laura Moncada Pacheco
Middle School Secretary
Email 
Records
Becki Marlow
Records
Email 
Attendance
Maria Ortiz-Torres
Attendance
Email 
Nurse
Robin Wellwood
Nurse
Email 

Classroom Teachers

Leadership/PE 7/SS 8th/ AVID 8/ Growth Mind 6
Jason Miller
Leadership/PE 7/SS 8th/ AVID 8/ Growth Mind 6
Email 
Language Arts (8th) & Leadership
Jenny Mora
Language Arts (8th) & Leadership
Email 
Band
Arlo Baratono
Band
Email 
YG/Japanese (6th, 7th and 8th)
Shaun Smith
YG/Japanese (6th, 7th and 8th)
Email  Blog
Math (6th )
Martine Wodke
Math (6th )
Email 
Social Studies (6th,8th) LA (6)/ Media Literacy (6)
Colleen Young
Social Studies (6th,8th) LA (6)/ Media Literacy (6)
Email 
Math
Kyle Hook
Math
Email 
Science (6th & 7th)
Tessa Karbum
Science (6th & 7th)
Email 
YG/Japanese Immersion Teacher
Miki Diem
YG/Japanese Immersion Teacher
Email 
ELD
Leah Cruzen
ELD
Email 
Social Studies (7th) Media Literacy (7th & 8th)
Gricelda Harshbarger
Social Studies (7th) Media Literacy (7th & 8th)
Email 
LA/SS (6th) AVID 6 Basics
Tim Everett
LA/SS (6th) AVID 6 Basics
Email 
Spanish Immersion 6th
Imelda Cortez
Spanish Immersion 6th
Email 
Japanese Immersion (6th, 7th, 8th)
Yoshi Hirota
Japanese Immersion (6th, 7th, 8th)
Email 
Math (6th & 8th)
Maria Gonzalez Navarrette-Gonzalez
Math (6th & 8th)
Email 
Language Arts (7th) & Art
Stephanie Birmingham
Language Arts (7th) & Art
Email  *student password needed
Dual Immersion SS (6th)
Hector Cash
Dual Immersion SS (6th)
Email 
Dual Immersion LA (7th & 8th) PILOTS Leaders
Daniel Denton
Dual Immersion LA (7th & 8th) PILOTS Leaders
Email 
Math (6th & 8th)
Chris Douma
Math (6th & 8th)
Email  Class Website
P.E.
Bill Forrest
P.E.
Email 
Science 6/7
Sandi Hickok
Science 6/7
Email 
Science (7th) & Math (6th)
Kyle Kordon
Science (7th) & Math (6th)
Email  Classroom Website
Resource
Thuynga Barr
Resource
Email 

Specialists

ReFocus Room
SanJuanita Baum
ReFocus Room
Email 
Technology Support Specialist III
Jyllian Martini
Technology Support Specialist III
Email 
Counselor
Janice Hornsby
Counselor
Email 
Spanish Outreach
Fernell Lopez
Spanish Outreach
Email 
Food Service Asst II
Kimberly McDaniel
Food Service Asst II
Email 
CMC II
Jeremy Niccum
CMC II
Email 

Support Staff

Instructional Assistant
Pam Windham
Instructional Assistant
Email 
 Instructional Assistant & Morning BEST Program Teacher
Amy Lokach
Instructional Assistant & Morning BEST Program Teacher
Email 
Evening Custodian
Steve Rodgers
Evening Custodian
Email 
Evening Custodian
Stacey Able
Evening Custodian
Email